Deaf College athletes

fall season college athletes:

American Rivers College – Emily Wright, fr, volleyball
Bakersfield College – Adolfo Escudero-Mendoza, fr, cross country
Ball State, Brayden Johnson, upcoming fr, football 
Bethany Lutheran – Wesley Shade, jr, soccer
Buena Vista – Victoria Hodge, fr, women’s cross country
Centre – Gracie Fitzgerald, rising so, women’s soccer
College of the Desert – Marlin Bravo, fr, women’s soccer
Colorado – Jash Allen, football, SO
DePaul – Eddie Perry, rising so, men’s soccer
Drake – Ross Kennedy, so, football
Endicott – Sean Stoeppel, rising sophomore, men’s soccer
George Washington – Tom Cooklin, fr, men’s soccer
Glenville – Jacob Hartman, incoming fr, football
Hancock College – Crystal Sanchez, fr, women’s cross country
IPFW – Bailie Brown, incoming FR, cross country
Lipscomb – Grant Mason, incoming FR, cross country
Mary Hardin-Baylor – Khevon Shepard, FR, football
Misericordia – Kaitlyn Weatherby, sr, women’s swimming
Memphis – Caroline Duncan, so, women’s socer
Murray State – Sam Forden, jr, football
Nebraska – Todd Honas, rising sophomore, football
North Central College – Reagan Raymer, rising sophomore, volleyball
Oklahoma – Ferran Calvo, sr, men’s tennis
Oklahoma – Lauren McCutcheon, incoming fr 2020, volleyball
Oklahoma Baptist – Evan Allen, incoming FR, football
Penn State – Jonni Parker, FR, volleyball
Purdue-Fort Wayne – Bailie Brown, FR, women’s cross country
Redlands – Megan Houston, so, volleyball
Scranton – Claire Fitzpatrick, jr, women’s soccer
Southern Indiana – Ellie Tjelmeland, so, women’s cross country
Southwest Minnesota State – Aidan Mallory, fr, football
Tennessee – Gashaw Duhamel, so, cross country
Texas – Olivia Thompson, so, cross country
Truman State – Jaden Barr, so, football
Virginia Tech – Hannah Ballowe, 2019 incoming fr, women’s cross country
Wilkes – Madison Ensley, sr, field hockey

 

winter season collegiate athletes:

Aurora – Anders Lindgren, jr, men’s hockey
College of Canyons – Matt Flores, fr, men’s basketball
Davis, Univ of Cal – Rogers Printup, so, men’s basketball
Dominican – Samanatha Wessel, fr, women’s basketball
Ferrum – JD McMillin, fr, wrestling
Indiana Tech – Jason Boateng, fr, basketball
Iowa Lakes – Grayson Fries, fr, wrestling
Kentucky – Quade Green, fr, men’s basketball
Lakeland – Connor Ortman, fr, men’s basketball
Lipscomb – Grant Mason, rising so, indoor track
Louisiana State – Matthew Klotz, rising jr, swimming
Milwaukee School of Engineering – Garrett Gintoli, sr, hockey
Minot State – Tyler Sharron, rising sophomore, wrestling
Murray State College (2-year program) – Kelsey Johnson, fr, women’s basketball
Northern New Mexico – Deven Thompson, fr, men’s basketball
Red River College (Canada, 2-year college) – Evan Husack, fr, men’s volleyball
Renselaer Poly – Jessica Kugelman, rising junior, diving
Southern Illinois University – Grace Hale, fr, women’s swimming
St. Thomas Aquinas – Missy Sadler, so, women’s basketball
Tennessee – Gashaw Duhamel, so, indoor track
U of Southern Maine – Johnny Kyte, so, hockey
West Georgia – Tajah Fraley, fr, men’s basketball
Wooster – Molly Likins, so, women’s swimming

spring season collegiate athletes:
Bakersfield College – Adolfo Escudero-Mendoza, fr, track
Bloomsburg – Anthony Viggiano, incoming FR 2019, baseball
Colorado State – Haley Donaldson, rising JR, softball
Connecticut – Katherine Parker, fr, women’s lacrosse
Crowder Commnity College – Baylor Miles, fr, softball
Eastern Michigan – Lauren Holdsworth, fr, softball
Hinds Community College – Kenmarkis Meeks, fr, men’s track
IPFW – Bailie Brown, incoming FR, track
Lewis – Dara Sanders, jr, softball
Lenoir-Rhyne – Teanna Sieben, fr, women’s lacrosse
Lipscomb – Grant Mason, fr, track
Mary’s – Kasidy Chileen, so, softball
Missouri Western – Jordan Garr, so, men’s track
Newberry – Danton Hyman, jr, baseball
NJIT – Griffin Martin, fr, men’s lacrosse
North Alabama – Taryn Simmons, JR, women’s golf
North Central College – Reagan Raymer, fr, softball
Norwich – Adele Cousland, fr, softball
Oklahoma – Ferran Calvo, sr, men’s tennis
Old Dominion – John Keene, fr, baseball
Oregon State – Payton Goodrich, incoming 2018 FR, softball
Pacific University of Oregon – Kaylie Martindale, incoming FR 2019 softball
Purdue-Fort Wayne – Bailie Brown, FR, women’s track
Princeton, Dayo Abeeb, incoming FR, 2019, men’s track
Redlands – Sadie Pickering, so, women’s lacrosse
Siena Heights – Taylor Mowery, fr, softball
South Dakota State – True Thorne, fr, women’s track
Southern Indiana – Ellie Tjelmeland, so, women’s track
St. Thomas Aquinas – Missy Sadler, so, softball
Tennessee – Gashaw Duhamel, FR, track
Tennessee – Cailin Hannon, JR, softball
Texas – Olivia Thompson, so, track
Texas, Arlington – Gareth Ashton, fr, men’s track
Texas Lutheran – Haley Padilla, incoming FR 2018, softball
Troy – Chase Smartt, jr, baseball
Utica – Rob Bibisi, jr, baseball
Virginia Tech – Hannah Ballowe, 2019 incoming fr, women’s track
Washington College – Kelin McCloskey, jr, women’s rowing
Wilkes – Madison Ensley, so, softball