Deaf College Athletes

fall season collegiate athletes:
Austin Peay – Amber Bosworth, SR, women’s golf
Carroll – Cassidy Walter, JR, women’s soccer
Centre – Gracie Fitzgerald, incoming ’17 FR, women’s soccer
Davidson – Danny Davis, JR, men’s soccer
DePaul – Eddie Perry, incoming 2017 FR, men’s soccer
Davis & Elkins – Jack Clifton, SO, tennis
Eastern – Ashley Zemeski, JR, women’s soccer
Hamline – Jessica Goldberg, SR, women’s hockey
Hawaii – Pono Tokioka, SR, golf
Hutchison Community College – Kyann Eslick, FR, volleyball
Idaho State – Abby Jensen, SO, volleyball
Lourdes – Lexie Cano, SR, women’s soccer
Millersville – Taylor Parker, SR, field hockey
Montana State – Mac Bignell, JR, football
Nebraska – Todd Honas, FR, football
New Mexico – Darrion Green, incoming 2017 FR, football
North Carolina-Charlotte, Arthur Hart, JR, football
North Idaho – Emily Aspden, SO, women’s soccer
Oklahoma, Rylee Reinertson, JR, men’s golf
Pacific University in Oregon – Leyton Thommasen, JR, men’s soccer
Pennsylvania – Tristan Peyton, SO, football
Plymouth State – Rileigh Goulette, JR, women’s cross country
Princeton – Kayla Dobies, FR, women’s cross country
Providence – Tom O’Neill, JR, cross country
Redlands – Megan Houston, FR, volleyball
Rollins – Madison Taylor, SR, women’s soccer
Scranton – Claire Fitzpatrick, SO, women’s soccer
St Cloud – Maria Hauer, JR, cross country
Tennessee – Gashaw Duhamel, FR, cross country
Texas – Olivia Thompson, FR, cross country
Texas State – Jordan Kohl, JR, volleyball
Tufts – Willie Holmquist, SR, football
Virginia Tech – Sabrina Hernandez, 2017 incoming freshman, women’s soccer
Wisconsin, Whitewater – Katelyn Pena, SR, cross country

 

winter season collegiate athletes:
Adrian – Paige Machnacki, SR, women’s basketball
Buffalo State – Alyssa Greymont, FR, women’s swimming
Catawba – Matt Edwards, FR, men’s basketball
Campbell – Matthew Olauson, SO, wrestling
College of Canyons – Matt Flores, FR, basketball
Davis, Univ of Cal – Rogers Printup, SO, men’s basketball
Fresno Pacific – Callen Breuning, FR, men’s swimming
Grace – Lauren Godfrey – SO, women’s basketball
Indiana Tech – Jason Boateng, FR, basketball
IPFW – Grant Isenbarger, SR, hockey
Lindenwood – Libbey Breaker, SO, women’s hockey
Louisiana State – Matthew Klotz, FR, swimming
Merrimack – Hannah Neild, SO, women’s basketball
Milwaukee – Taylor Koss, SR, indoor track
Montana – Brandon Gfeller, SR, basketball
Pierce – Arianna Lindsey, SO, women’s basketball
Tennessee – Gashaw Duhamel, FR, indoor track
Transylvania – Ed Freeman, JR, swimming
Wisconsin-Milwaukee, Tyler Koss, SR, indoor track

 
spring season collegiate athletes:
Adelphi – Allison Schneider, so, women’s lacrosse
Ancilla – Michael Gil, fr, baseball
Austin Peay – Amber Bosworth, SR, women’s golf
Davis & Elkins – Jack Clifton, SO, tennis
Eastern Mennonite, Hunter Taylor, so, men’s volleyall
Harvard – Thomas Rienas, upcoming fr, track
Hawaii Manoa – Pono Tokioka, SR, men’s golf
Lewis – Dara Sanders, SO, softball
Long Beach State – Ryan Manoogian, jr, men’s volleyball
Memphis – Brittany Seale, jr, softball
Milwaukee – Taylor Koss, jr, track
Missouri-Kansas City – Jacob Hockman, jr, track
Monmouth – Carly Sane, jr, women’s lacrosse
Morehead State – Michael Patrick, jr, baseball
Nebraska – Haley Donaldson, FR for 2017, softball
Newberry – Danton Hyman, so, baseball
North Greenville – Makenzie Shellnutt, so, softball
Ohio State – Donovan Robertson, jr, track
Oklahoma, Rylee Reinertson, JR, men’s golf
Plymouth State – Rileigh Goulette, JR, women’s track
Princeton – Kayla Dobies, FR, women’s track
Providence – Tom O’Neill, JR, track
Siena Heights – Taylor Mowery, incoming FR (2017), softball
Southwest Minnesota State – Alex Weis, SR, track
Spring Arbor – Shoshanna Smith, jr, track
St Cloud – Maria Hauer, JR, track
SUNY Orange – Missy Sadler, incoming FR, softball
Tennessee – Gashaw Duhamel, FR, track
Texas – Olivia Thompson, FR, track
Texas – Matt Ritchey, FR, track
Texas A&M – Cason Sherrod, so, baseball
Troy – Chase Smartt, fr, baseball
Tulane – Cali Bunn, fr, beach volleyball
Wichita State – Chase Pote, jr, track
Wisconsin-Milwaukee, Tyler Koss, SR, track
Wisconsin, Whitewater – Katelyn Pena, SR, track